Technologie

Zveřejnili jsme ARTIN Technologický radar

12. 08. 2022

V ARTINu často diskutujeme, které technologie na projektech použít. Je pro nás důležité, abychom vyvíjeli opravdu kvalitní a moderní software. Stejně přísná kritéria máme i na použité technologie. Za roky jsme jich vyzkoušeli stovky, a proto jsme chtěli mít ty námi ověřené dostupné na jednom místě. Věříme, že náš Technologický radar bude pomocníkem pro každého napříč týmy. Všichni máme zažité, že pro ukládání dat používáme PostgreSQL, pro nasazování a správu kontejnerů zase Kubernetes, místo Javy upřednostníme Kotlin a front-end píšeme často v Reactu. Ale osvědčených technologií máme desítky a je lepší mít informace přehledně sdílené na jednom místě, než je složitě googlit.

Proč Technologický radar?

Chtěli jsme jednoduchý přehled, ve kterém se každý v ARTINu rychle vyzná. Seznam plánujeme pravidelně aktualizovat, a i proto nás zaujalo přehledné zobrazování změn v aktuální verzi oproti té předcházející. Chceme, aby byl Technologický radar nápomocný nejen vývojářům, ale všem v týmu.

tech_radar_picture_1

Inspirovali jsme se Technology Radarem od Thoughtworks, který sledujeme pro inspiraci. Líbí se nám hlavní myšlenka – jednoduchá a přehledná aplikace, která shrnuje, jaké technologie jsou ověřené, které už je lepší nepoužívat, a které naopak stojí za to sledovat. Aplikace dobře vypadá, kdokoliv se v ní zvládne rychle zorientovat a je lehce zapamatovatelná. Myslíme si, že je to ideální nástroj pro sdílení a sledování technologického směřování firmy.

Jak náš technologický radar vypadá?

Technologie jsou rozděleny do 4 kategorií – Techniky, platformy a služby, nástroje a jazyky a frameworky.

Dále rozlišujeme 4 okruhy, které znázorňují, jak technologie využíváme v ARTINu a jaký v nich vidíme do budoucna potenciál.

TECH-RADAR-technologies_category_horizontal

Nyní jsme zveřejnili první verzi radaru. Na tvorbě spolupracovali čtyři seniorní vývojáři s různým zaměřením, kteří se věnují technologickému směřování firmy. Říkáme jim KOS a jsou alternativou k CTO. Členové KOSu viděli potřebu tohoto radaru, abychom v ARTINu byli při vývoji tzv. na jedné vlně. A také budou garantem dalších verzí, které by měly vycházet několikrát do roka.

V této první verzi jsme chtěli demonstrovat hlavně to, které technologie používat chceme, a kterým je naopak doporučeno se vyhnout a použít doporučenou alternativu. Neříkáme tím, že se na našich projektech už nikdy nesmí použít Java, ale pokud si člověk může vybrat, tak Kotlin je preferovaný. Naším hlavním cílem je poradit vývojářům při výběru technologií a sdílet know-how. Zkušenosti máme opravdu rozsáhlé, hlavně díky dlouholeté praxi a různorodosti projektů. Artiňáci tak mohou celkem rychle najít doporučení na tu nejlepší osvědčenou alternativu a oslavit člověka, který jim poradí, když je potřeba.

techradar 3

Co musí technologie splňovat, aby se na radar dostaly?

Je to kombinace několika aspektů. Technologie musí být vyspělá ve smyslu, že už je rozvinutá a její funkčnost ověřená. Musí zapadat do toho, co Artin dělá. Nenajdete tam třeba technologie pro vývoj mobilních aplikací, které neděláme. Technologie musí být na projektech propojitelné. V neposlední řadě tam musí být perspektiva dalšího rozvoje, to zaručuje dlouhodobou funkčnost.

TR_obrazek_4_oprava_2

Jaké jsou plány do budoucna?

Dalším krokem bude zpracování specializovaných radarů. Jejich cílem bude zaměřit se na technologie pro specifické oblasti – v plánu je, že vzniknou radary nejen pro front-end a back-end, ale i jednotlivé projekty. Naše týmy tak budou mít prostor sdílet své zkušenosti víc do hloubky, know-how i inspirací formou radaru, který bude zpracován více do hloubky.

Vše chceme pravidelně updatovat. Věříme, že využití budou mít radary nejen v ARTINu. Neustále totiž míříme za tím, aby náš tým měl nadstandartní technickou úroveň a používal ty nejlepší technologie, které jsou dostupné. A chtěli bychom tím inspirovat i naše zákazníky i partnerské firmy či lidi, kteří mají zájem v ARTINu pracovat.

Další články

Zobrazit všechno