Lyžování Zillertal 2016 – sepsal a popsal Honza Trtílek

POZOR: Ti co nechtějí číst celý „dlouhý“ článek můžou najít na konci krátké SHRNUTÍ!

UPOZORNĚNÍ: Článek není vhodný pro děti a mladistvé! PEGY 18 (Drugs and Alcohol)

Panorama

Asi nikdo si nemohl nevšimnout, že hrstka odvážných ARTIŇáků se opět po roce vydala vzdorovat přírodním živlům do drsných Alpských hor.
Tento rok se počet odvážných mužů a žen vyšplhal až na číslo 19 a nebýt zákeřné chlapské nemoci na 7 písmen – mohlo nás být i více!

ARTIN

Zorganizovat a zrealizovat takto velkou a náročnou expedici je nelehký úkol i pro zkušený tým managerů.
Proto nás příjemně překvapilo, že mladý tým ve složení Honza Helán a Tomáš Kučírek to zvládli na jedničku a až na počasí vše fungovalo na výbornou.

Ti, co již absolvovali podobné expedice loni a předloni na Pitztalu, věděli částečně do čeho jdou. Lyže, Snowboard, Běžky, Freeriding, Speedskiing, Gaming atd.
Chyběli sice některé standardní disciplíny jako lezení v ledu, ale jejich místo zaujalo několik disciplín nových.

Rychlost

K novým výzvám patřil například Downhill – jeden svah, žádné překáždy a nemilosrdná časomíra, která oddělila zrno od plev během několika sekund. S časem 17:63 proletěl jako nejrychlejší cílem Michal Filipec následovaný, světe div se, Honzou Helánem na prkně – 17:64.

Další disciplínou bylo Super-G, které mělo dát šanci i dalším lyžařům, jako třeba mně (já při Downhillu brzdil už v půlce svahu, abych se nezabil).
Nicméně Michal F. ukázal, že umí i zatáčet a vyhrál s časem 23:89. Dokonce obsadil krásné 10 místo mezi všemi přítomnými lyžaři. A to tam v ten den trénoval i místní lyžařský klub!
Druhé místo pak patřilo Petru U. a třetí Michalovi P. a na mě s Tomem L. zbyly jen brambory. 🙁

Mlha

Jenže tohle rozlyžováníčko bylo jen začátkem! Odpoledne padla na středisko taková mlha, že i ptáci museli chodit pěšky.
Většinu lyžařů včetně mě odkázala na několik málo svážků v nižších polohách, kde si člověk viděl alespoň na špičky bot.
Naši „speedstři“ se však nezalekli – ve složení Tomáš L., Michal P., Michal F. a Mirek L. si vybrali tu nejprudší sjezdovku ponořenou do mlhy a s pomocí dobré paměti a boží vůle pokračovali v rychlostních disciplínách.

Lyžování v mlze bylo vůbec jednou z „vyhledávaných“ kratochvílí tohoto ročníku,a tak jsme se v této disciplíně stále zlepšovali a zlepšovali.

Časem už nám bylo jedno jestli je mlha nebo azuro – jezdilo pořád stejně rychle – myšleno hodně rychle.
Nezřídka se pak stávalo že:
– Celá skupina skončila v hlubokých závějích, neboť „vodič“ vzal značku kraje sjezdovky z druhé strany!
– Zbloudilý ARTIŇák ve snaze dohnat družstvo předjel nejen družstvo, ale minul i chatu s dunícím barem, kde jsme se měli sejít!
– Odvážná/ý snowbordistka/lyžař čelně narazil(a) do sněhové stěny, která byla stejně jako mlha „krásně“ bílá! Holt vozit helmu se vyplatí – zvlášť v mlze!

Les a Freeride

Protože někteří se mlhy „bojí“, schovala se celá naše freeridovo-snowboardová banda před mlhou do lesa.
Prašan, prudké svahy, husto vysázené stromy a sněhem zakryté pařezy, pak prověřily nejen jejich fyzickou a technickou připravenost, ale hlavně odvahu a rychlost rozhodování.
Holt, kdo se bojí, nesmí s Honzou do lesa! A vůbec, kdo se bojí nesmí s Honzou nikam!

Skialpy

Ještě než zahalila naše středisko bílo-bílá tma stihli naši snowboardaři i několik panenských FreeRidů.

Ke spoustě z nich si pak museli vyšlapat ski-alpinistickým způsobem v hlubokém sněhu i stovky metrů.
Tento způsob pohybu v horském terénu Jiřího S. nadchnul natolik, že šlapal pěšky některé části sjezdovky i dolů!
Což se málem podepsalo na Pájově zdraví, neboť ten na Jiřího hodinu čekal u vleku. Naštěstí ho v krvi hřál „zbytkový“ alkohol, takže na něj byl mráz krátký.

Přestože někteří sháněli lyžařské vybavení až na poslední chvíli (Ondra neměl lyže ani přeskáče ještě den před odjezdem).
Bylo na všech vidět, že se nepřijeli na hory jen tak flákat.
Všichni ať už začátečníci nebo zkušení sjezdaři najezdili na svazích desítky kilometrů a nastoupali a naklesali tisíce metrů.

Nejvíce se asi na lyžování těšil Jiří S., protože se hrnul na vlek tak rychle, že přehlédl turniket a zlomil o něj hůlku!
Se zlomeným pahýlem pak brázdil sjezdovky hlava-nehlava – spíš nehlava.
Když ho pak občas rozhodila nějaká mulda či nerovnost vypadal se svou zlomenou hůlkou jako vrah ze „Scary Movie“.
UPOZORŇENÍ: Během Jiřího lyžování nebylo zraněno ani zabito žádné zvíře.

Jídlo

Protože tentokrát nebylo v rámci ubyvování žádné jídlo – bylo třeba oprášit kulinářské umění a ráno i večer se vrhnout ke sporáku.
Zatímco snídaně byly poměrně jednotvárné: párky, vajíčka, párky, vajíčka, občas salám, občas vločky.
U večeří se konaly hotové hody. Přes klasiky jako hovězí guláš, řízky a boloňské špagety jsme se projedli až k pečeným pstruhům, čočce na kari nebo kuřeti Vindaloo.
Nechyběly ani zákusky: Domácí bábovky, perníky, buchty, sušenky, ale třeba i Tiramisu nebo RAW food buchta – vlastoruční výroby Honzy Helána.
Na opačném konci kulinářského žebříčku pak skončily pokusy jako Zelňačka ze sáčku nebo Fazole s párkem z konzervy.

Hry

Po kvalitní večeři, proložené saunou a mytím nás i nádobí jsme se sešli ve „společenské“ místnosti ke společenské konverzaci, konzumaci lehkého alkoholu a hraní her.
Do doby než jsme zažil jak hraje Pája nebo Radovan BANG, považoval jsem tuto hru za poměrně rychlou hru, určenou spíše k obecnému pobavení než k soutěžení.
Pajá s Radovanem ji však dokázali proměnit ve vypjatou šachovou partii, kde si každý 2x okousal všechny nehty než se dostal znovu na tah.
Původně jsme si mysleli, že za to může daná hra (tedy BANG), ale jak se ukázalo,
Pája dokázat hrát i UNO (něco jako sedma/prší) s takovou rozvahou, že jedno kolo UNA trvalo 6 lidem stejně dlouho jako jiným 6 lidem celá jedna hra BANG – včetně zabití šerifa.

 

Alkohol

Dobrou náladu neudržovaly jen hry a společenská konverzace, ale i „lehká“ konzumace alkoholu. Začínalo se zlehka pivem, vínem a různými likéry, pak před ochutnávkou slivovice až whiskey a míchaným nápojům.

Míchala se nejdříve klasika, RUM s kolou a Grog, pak došel RUM, tak se přešlo na Jagermeistra s kolou a když už došli Jagermeistři, tak se do koly namíchala 12ti-letá whiskey!
Naštěstí znalci whiskey byli jen 2 a nebyli to naši „kulturisti“, tak se chystaná potyčka omezila jen na pár peprnějších výrazů jako, kterej de-Bill nalil Whiskey do koly.
Speciální poděkování patří Michalovi a Michalovi za to, že „dobrovolně“ poskytli svoji ložnici jako společenskou místnost a obětovali svůj spánek pro dobro všech ostatních!

To be continue ..

Povídat by se dalo celé hodiny, ale kdo by to četl. 
Takže přístě si povíme o tom, jak dobře bylo vybaveno naše FreeRidové družstvo pípáky, sondami a lopatkami. Akorát někteří by si v případě potřeby museli pro pár věcí skočit do auta!
Kolikrát musí běžný ARTIŇák vyběhnout schody do apartmánu, aby ráno našel helmu, rukavice, lyžáky atd.
Kolik dřeva nařezal přes noc Pája! Řev jeho pily byl tak hlasitý, že vyhnal Ondru spát až na chodbu.
Že není lepší zábava, než po celém dnu sjíždět rozbředlou a muldovatou sjezdovkou dolů do údolí (s armádou podobně „chytrých“ lyžařů).
Jak někteří vyráželi na hory bez lyžařského oblečení, že ten kdo první vyjede nemusí první přijet atd. atd.

Shrnutí

Lyžařský prodloužený víkend s ARTINem se nesl v duchu:
• Rychlosti – Sjezdařské umění podtrhl Michal F. pěkným desátým časem na BMW Super-G. Specialitou některých byl pak sjezd černých sjezdovek v TOTÁLNÍ mlze!
• Freeridu – Snowboardaři v čele s Honzou pojezdili snad vše co se dalo a když už nebylo co, tak z nudy jezdili mezi stromu v lese!
• Ski-Alpinismu – Kromě Freeriderů našlapal několik kilometrů ve sněhu i Jiří (povětšinu však směrem z kopce ;-))
• Dobrého jídla – Zde se kromě klasiky jako guláš, boloňské špagety a míchaná vejce objevili i gurmánské speciality jako pečený pstruh, čočka na kari, kuře Vindaloo, atd. (Byly zde i opačné případy jako třeba fazole s párkem z konzervy ?)
• Her – BANG, UNO, Brouci, atd. Někteří však hráli šachy ať se hrálo co se hrálo, takže se nezřídka stalo, že jedno kolo u UNA trvalo déle než celá jedna hra BANGu.
• a samozřejmě Dobré nálady – Ke zlepšení nálady se podávaly různé míchané i nemíchané nápoje. Například do Coca-Coly s lil nejdříve RUM, pak Jagermaister a nakonec i 12 letá Whisky!