Vyrazili jsme za vámi do krajských měst s akcí #ARTINforDevs, dnem plným Tech Talks, přednášek a coworku. Ve čtvrtek 28. dubna jsme se s vámi potkali ve SILO II Impact Hub ve Zlíně a 12. května v Impact Hubu Ostrava. Oba dny byly zaměřené na vývoj softwaru. Do coworkingových center jsme dovezli vše, co dělá ARTIN tím, čím je. Od remote spolupráce, přes sdílení novinek z oboru až po náš tým.
Tech Talks o trendech ve vývoji softwaru
Nejlepší ohlasy měl hlavní bod programu – Tech Talks, dva bloky přednášek o zkušenostech našich kolegů. Project architect Pavel Černocký představil, jaké výhody přináší moderní Kotlin a proč jej začít používat místo Javy. Project managerka Helena Vildová připravila workshop PM minimum pro teamleadery. React developer Martin Omacht přiblížil novinku ze světa JavaScriptu, reaktivní framework SolidJS.
Kubernetes teoreticky, prakticky, ale hlavně stručně
Největší zájem měli lidé o přednášku o Kubernetes, který se stává v posledních letech oblíbeným nástrojem pro řízení cloudových a hybridních cloudových prostředí. Ač jeho oblíbenost roste, první kroky s Kubernetes se můžou zdát být složité. Člověk většinou neví, kde začít. DevOps & Architect Jaroslav Müller tuto technologii představil a na praktickém příkladu demonstroval, jak začít. A jestli jste přednášku nestihli a tohle téma vás zajímá, čtete dál. Dozvíte se, jak nasadit aplikaci za použití Kubernetes.
Je to platforma postavená na kontejnerech jako Docker a jejím hlavním úkolem je pouštět kontejnery s našimi aplikacemi. K tomu nabízí další podpůrné prostředky jako je např. filesystem pro data, configmapy pro konfiguraci, síťové propojení mezi kontejnery a další.
Pro nasazení jednoduché aplikace potřebujeme:
Rozhodně Kubernetes cluster. Nejsnazší je vzít si placený cluster od některého cloud providera, jako je Google (GKE) nebo Amazon (EKS). Případně je možné si udělat cluster na vlastním počítači. Ke clusteru se musíme připojit, což uděláme přes nástroj kubectl. Doporučujeme také nástroj pro správu Kubernetes clusterů a nějaký textový editor.
Připravili jsme i příklad, na kterém je možné si vše vyzkoušet. Návod, jak nasadit jednoduchou webovou aplikaci, která zobrazí seznam přednášek, najdete i v článku o Kubernetes. Popsali jsme postup od prvního spojení s Kubernetes Clusterem přes první deploy, service až po nastavení aplikace.
Den s ARTINem
Hlavní myšlenkou akce #ARTINforDevs bylo setkat se s lidmi, kteří jsou nadšení pro vývoj softwaru stejně jako my v ARTINu. Zároveň jsme chtěli lidem ukázat, co máme v ARTINu rádi a inspirovat je tím, jak pracujeme, ať už se sejdeme v kanceláři nebo spolupracujeme remote.
Po obědě se vzdáleně připojili i kolegové z Brna s TechCafé. Jsou to naše pravidelná setkání, kde sdílíme tipy a know-how na různá témata o vývoji softwaru. Ve Zlíně se Petr Zubalík a Robert Kolcún zaměřili na neuronové sítě Aivira – robota na automatizaci procesů. Do Ostravy se vzdáleně připojil UX designér Lukáš Uradníček s představením principů UX designu.
Návštěvníci se také mohli připojit do coworkingu s plně vybavenými místy pro práci. Měli možnost se celý den ptát na zkušenosti, rady i tipy nás artiňáků, či si nechat poradit od naší virtuální recepční Rony. Prostor byl také pro odpočinek či hraní her ve virtuální realitě. Nechybělo dobré pití ani jídlo, a k večernímu setkání si mohli lidé dát speciální #ARTINforDevs pivo.
Chtěli byste se zapojit do ARTIN týmu a pracovat s moderními technologiemi při vývoji inovativních softwarových řešení? Koukněte na právě vypsané pozice.